Wymiana okna - jak się do tego zabrać?

Nowe okna, ale jakie? 

Producenci oferują dziś wiele rozwiązań, które jeszcze 10-15 lat temu były niedostępne. Możemy wybrać okna energooszczędne, dźwiękoszczelne lub te o podwyższonej odporności na włamanie. Jeśli chcemy obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie powinniśmy zdecydować się na okna energooszczędne. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła dla całego okna - Uw. Polskie prawo dopuszcza do stosowania w budownictwie okna o współczynniku Uw 1,7-1,8 W/m2K. W praktyce jednak im parametr ten jest niższy, tym więcej ciepła zostanie w naszym domu – mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST.

Jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub w pobliżu torów kolejowych, warto rozważyć montaż okien z pakietem szybowym o zwiększonej izolacyjności akustycznej. O tym, ile hałasu zatrzyma okno, informuje współczynnik Rw wyrażany w decybelach. Jeśli chcemy, aby w naszym domu było cicho, warto wybrać okna o jak najwyższym współczynniku Rw. W ofercie Oknoplast znajdują się okna o Rw=43dB, które w porównaniu ze standardowymi zmniejszają docierający do wnętrza hałas o połowę – mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST. 

Większe, mniejsze, akurat 

Podczas wymiany możemy wstawić większe lub mniejsze okna. Pamiętajmy, że aby powiększyć otwór okienny poza nadproże, należy zwrócić się do konstruktora. Nadproże to wzmocniony element ściany, znajdujący się bezpośrednio nad otworem okiennym. Element ten przenosi wszelkie obciążenia z wyższych partii ściany i stropu. Musi być zatem odpowiednio wytrzymały – tłumaczy Przemysław Serwin z OKNOPLAST. 

Możemy również wstawić okno mniejsze niż dotychczas. Wówczas nadproże nie wymaga przebudowania. Zazwyczaj wystarczy omurowanie go do odpowiedniej wielkości i wykończenie powierzchni. Do uzupełnienia muru należy wykorzystać podobne materiały jak te, z których została wykonana ściana. 

Najczęściej jednak przy wymianie montujemy okna o takich samych wymiarach jak te stare. Nawet jeśli nie zmieniamy wielkości otworu okiennego, powinniśmy poświęcić chwilę na odpowiednie określenie rozmiarów stolarki. Zewnętrzny wymiar nowego profilu powinien być o 3-6 cm mniejszy niż otwór okienny. Dzięki temu będziemy mogli skutecznie uszczelnić okno - radzi Przemysław Serwin z OKNOPLAST.

Mamy już okno – czas na montaż 

Gdy wiemy już jakie będą nasze nowe okna, powinniśmy zastanowić się, kiedy i jak przeprowadzić ich wymianę. Okna PVC można wymieniać właściwie o każdej porze roku. Należy tylko pamiętać, aby nie robić tego, gdy temperatura powietrza spada poniżej –10 stopni Celsjusza. Ściana, w której montujemy okno powinna mieć bowiem temperaturę dodatnią. Poza tym nawet przy niewielkim mrozie pianka do montażu traci swoje właściwości. 

Przed rozpoczęciem prac warto zabezpieczyć wnętrze folią malarską, aby nie zabrudzić mebli. Po przygotowaniu miejsca pracy, należy zdjąć stare skrzydła, a ościeżnice poprzecinać i usunąć np. łomem. Następnie powinniśmy oczyścić ościeże i ustawić nowe okno w równej odległości od góry i bocznych krawędzi muru. Jeśli wymieniamy też parapety, musimy zostawić więcej miejsca na dole, aby je później zamontować bez przeszkód. Kolejne etapy to unieruchomienie ramy klinami i montaż ościeżnicy. Po zamocowaniu ościeżnicy możemy zaizolować miejsce styku ramy z murem np. za pomocą pianki poliuretanowej stosując się do wymagań producenta. Teraz wystarczy jedynie wykończyć ściany wokół okna – mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST. 

Montaż okien nie jest trudny, jednak jeśli nie jesteśmy pewni, czy uda nam się go wykonać samodzielnie, lepiej wezwać specjalną ekipę. Pamiętajmy też, że okna antywłamaniowe wymagają wstawienia zgodnie z rygorystycznymi procedurami, które wyznacza europejska norma EN 1627-30. Może to zrobić jedynie upoważniony do tego monter, który wyda nam certyfikat – dodaje Przemysław Serwin z OKNOPLAST. 

Okna energooszczędne natomiast powinny zostać zamontowane metodą ciepłego montażu. Taki sposób zapobiega powstawaniu mostków termicznych, przez które ciepło ucieka z naszego domu. Pozwala on też uniknąć zawilgocenia ścian.

Notatnik podręczny